Terapia osoczem bogatopłytkowym to innowacyjny program biostymulacji komórek skóry dający długotrwałe efekty w regeneracji i rewitalizacji skóry. Zabieg polega na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta, a następnie podaniu go w skórę za pomocą iniekcji. Osocze bogatopłytkowe można wstrzykiwać na różne sposoby, z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii, bądź też liniowo, wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry.
ZABIEG OSOCZEM BOGATOPŁKOWYM
Program biostymulacji komórek osoczem bogatopłytkowym opiera się na wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji. Dzieje się to dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych zawartych w osoczu.
Podając osocze bogatopłytkowe pobudzamy komórki własnego organizmu dając im sygnał do odnowy i rewitalizacji. Metoda działa poprzez aktywację płytek krwi zawartych w osoczu bogatopłytkowym do produkcji specyficznych czynników wzrostu, które:
- pobudzają procesy regeneracji tkanek
- wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych
- aktywują komórki macierzyste do namnażania
- pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu
- stymulują tworzenie nowego kolagenu
Prowadzi to do regeneracji, odnowy i nawilżenia skóry. Proces starzenia się naszej skóry związany jest bowiem ze spowolnieniem odnowy komórek naszego ciała i ich zmniejszoną zdolnością do regeneracji. W wyniku terapii osoczem bogatopłytkowym skóra odzyskuje młodzieńczą witalność, staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza.
KIEDY STOSOWAĆ OSOCZE BOGATOPŁKOWE
- skóra zmęczona, wysuszona, pozbawiona blasku, bez napięcia
- oznaki starzenia skóry (fałdy, zmarszczki, wiotkość, zmniejszenie gęstości skóry)
- kurze łapki i cienie pod oczami
- fałdy nosowo-wargowe
- szyja, dekolt, dłonie
- nadmierne wypadanie włosów, łysienie typu męskiego
- włosy zniszczone, pozbawione blasku
- blizny potrądzikowe
- po zabiegach dermatologicznych i chirurgii plastycznej
Terapia osoczem bogatopłytkowym przeznaczona jest głównie dla pacjentów, których skóra wymaga intensywnej odnowy oraz takich, którzy poszukują produktów naturalnych lub są uczuleni na inne produkty. Jest to metoda absolutnie naturalna i w 100% biokompatybilna z Twoim ciałem, bez ryzyka nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych.
EFEKTY TERAPII OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM
- rewitalizacja, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry
- poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry
- remodeling włókien kolagenowych
- poprawa ukrwienia, dotlenienia i odżywienia skóry
- wygładzenie zmarszczek i fałd – wolumetryczna terapia biostymulująca komórki skóry
Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu. Pierwsze efekty zabiegu z osoczem bogatopłytkowym widoczne są po dwóch tygodniach. Poprawę napięcia, elastyczności, gęstości skóry, przebudowę włókien kolagenowych oraz wypełnienie drobnych zmarszczek uzyskujemy po wykonaniu trzech zabiegów w schemacie 0-1-6 miesięcy.
Mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego daje doskonałe rezultaty w przypadku łysienia i osłabienia włosów. Już po dwóch zabiegach widoczne jest znaczne zagęszczenie włosów i poprawa ich kondycji. Aby uzyskać pożądane efekty, zabiegi powinny być wykonywane w seriach minimum 5 zabiegów. Terapię można łączyć z zabiegami mezoterapii na wzmocnienie włosów z wykorzystaniem preparatów pobudzających wzrost.
FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA – ODBUDOWA STRUKTURY SKÓRY
Fibryna bogatopłytkowa to koncentrat płytkowy nowej generacji, który pozyskuje się z krwi pacjenta poprzez jej pobranie a następnie odwirowanie.
Różni się od osocza bogatopłytkowego tym, że ma usieciowaną, trójwymiarową strukturę. Dzięki temu płytki krwi w niej zawarte przez dłuższy czas są stymulowane do wydzielania czynników wzrostu odbudowujących strukturę skóry. Dodatkowo tworzy w miejscu podania siatkę podtrzymującą skórę i pobudzającą tkankę podskórną do odnowy, dając efekt delikatnego wypełnienia (wolumetrii).
Zabieg z fibryną bogatopłytkową dedykujemy osobom, które oczekują widocznego, a zarazem naturalnego i bardzo bezpiecznego odmładzania skóry.
Wskazaniem do zabiegu jest występowanie takich oznak starzenia skóry jak:
- zmarszczki (zmarszczka palacza, kurze łapki, zmarszczki poprzeczne na czole, bruzdy venubruzdys na szyi)
- bruzdy na twarzy (bruzdy marionetki, bruzdy nosowo-wargowe)
- utrata jędrności i elastyczności skóry
- dolina łez i cienie pod oczami
Jest również bardzo skuteczny w leczeniu łysienia czy też usuwaniu blizn, zwłaszcza przerostowych, jak również usuwaniu rozstępów.
OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE NA WŁOSY
Z pomocą pacjentom borykającym się z problemem przerzedzonych włosów przychodzi prosty i bezpieczny zabieg mezoterapii skóry głowy. Obszary objęte łysieniem są ostrzykiwane preparatem uzyskanym z osocza bogatopłytkowego, dzięki czemu uwolnione z płytek krwi czynniki wzrostu aktywują komórki macierzyste mieszków włosowych.
W praktyce przyczynia się to do stymulacji odrastania włosów – wyraźnie gęstszych i mocniejszych. Proces odrastania trwa około 3 miesięcy.
Jedynym dyskomfortem, jaki pacjent może odczuwać po zabiegu, jest zwiększone napięcie skóry głowy w miejscach iniekcji. Wrażenie to mija jednak samoistnie. Na skórze mogą też pojawić się drobne ślady po nakłuwaniu igłą i niewielkie krwiaki, lekkie zaczerwienienia lub obrzęk. Wszystkie te objawy ustępują w ciągu maksymalnie dwóch tygodni.
Zaleca się przeprowadzenie pełnej terapii w postaci trzech zabiegów, w odstępach 2 miesięcy. Metodę tę stosuje się wyłącznie wtedy, gdy nie doszło jeszcze do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych.
Osocze bogatopłytkowe – pytania i odpowiedzi
Czy zabieg jest bolesny?
Podczas zabiegu może być odczuwany dyskomfort. Pierwszy element to pobranie krwi około 10ml. Następnie podczas podawania preparatu – podobnie jak podczas klasycznej mezoterapii pacjent odczuwa moment ukłucia igłą. Są to drobne zastrzyki z osocza.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po dwóch tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu.
Poprawa napięcia, elastyczności, gęstości skóry, przebudowa włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych zmarszczek pojawia się po wykonaniu trzech zabiegów w schemacie 0-1-6 miesięcy.
Już po dwóch zabiegach następuje znaczne zagęszczenie włosów i poprawa ich kondycji.
Przeciwwskazania oraz skutki uboczne
Ponieważ wszystkie elementy składowe otrzymywane w PRP są pochodzenia autologicznego – od pacjentki, ryzyko powstania miejscowej reakcji immunologicznej, nietolerancji, alergii jest wykluczone.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są:
- choroby krwi
- nowotwory
- ciąża i karmienie piersią
- przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna)
Wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego
- rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni
- korekcja zmarszczek i fałd
- regeneracja skóry po zabiegach dermatologicznych i chirurgii plastycznej
- nadmierne wypadanie włosów
- włosy zniszczone, pozbawione blasku
- wypełnienie blizn potrądzikowych
- polecany dla osób z ryzykiem wystąpienia alergii
Stosując terapię z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego można:
- wypełnić zmarszczki
- poprzez poprawę jakości odmłodzić zniszczoną lub starzejącą się skórę
- dodać sprężystości skórze
- odżywić, nawodnić i dotlenić skórę
- poprawić ukrwienie skóry
- przydać kolorytu starzejącej się skórze
- pozbyć się bruzd, m.in. tzw. lwiej zmarszczki na czole
- usunąć tzw. zmarszczki palacza
- leczyć łysienie typu męskiego
- wzmocnić i polepszyć jakość włosów
- wypełnić i spłycić blizny potrądzikowe oraz po innych zabiegach
Osocze bogatopłytkowe stosujemy również w wypełnianiu blizn potrądzikowych oraz likwidacji skutków łysienia typu męskiego.
Naturalna odnowa skóry
Wszystko, co dzieje się w skórze podczas takiego zabiegu jest w pełni naturalne, właściwe dla zdrowych i prawidłowo funkcjonujących tkanek. Jest to dokładnie ten sam proces, który zachodzi podczas gojenia się ran. Metoda bazuje całkowicie na zdolności organizmu do samoczynnej regeneracji.
W czasie zabiegu:
- komórki macierzyste są stymulowane do namnażania,
- tworzą się nowe naczynia krwionośne,
- wytwarza się nowy kolagen.
W jakim celu się je wykorzystuje?
Proces starzenia skóry spowodowany jest utratą zdolności komórek do samoistnej odnowy. Jeśli dostarczy się skórze osocza bogatopłytkowego to zawarte w płytkach krwi czynniki wzrostu spowodują pobudzenie komórek macierzystych, wspomogą tworzenie nowych naczyń krwionośnych i przyczynią się do wzrostu produkcji kolagenu.
Kolagen w ludzkim organizmie stanowi niemal 1/3 całkowitej masy białka. Odpowiada za jędrność, sprężystość i nawilżenie skóry. Ma istotny wpływ na regenerację i odbudowę komórek skóry oraz na regenerację naskórka. Wgłębiając się w etymologię słowa kolagen odkryjemy, że powstało ono z połączenia dwóch słów – colla i genno.
Colla oznacza klej, a genno rodzić. Czyli kolagen to czynnik odpowiadający za spajanie poszczególnych komórek z których następnie powstają tkanki i narządy.
Kolagen w organizmie człowieka ulega stałej wymianie. Najszybciej następuje to w wątrobie, najwolniej w kościach. Z chwilą, gdy na którymś etapie życia ta produkcja stanie się wolniejsza i automatycznie będzie go coraz mniej to powolnej degradacji zaczną ulegać też tkanki.
W przypadku skóry objawem zmniejszonej ilości kolagenu jest m.in. utrata sprężystości, elastyczności i tworzenie się zmarszczek. Jeśli osocze bogatopłytkowe dostarczone zostanie do wnętrza zmarszczek to następstwem tego zabiegu będzie pobudzenie komórek macierzystych i produkcja kolagenu. W wyniku tego procesu automatycznie zmieni się wygląd skóry.
Stanie się bardziej jędrna i elastyczna oraz lepiej nawilżona, a zmarszczki się wygładzą. Zyska młodzieńczy wygląd. Dlatego też aktywujące wzrost kolagenu – osocze bogatopłytkowe, zyskuje coraz większą popularność w medycynie estetycznej.
- zmniejszyć i rozjaśnić blizny po oparzeniach
- przyspieszyć gojenie oraz regeneracja po innych zabiegach
Osocze bogatopłytkowe poza posiadającymi zdolności regeneracyjne płytkami krwi, zawiera także sole mineralne, kwasy tłuszczowe, hormony oraz witaminy A, D, E, i K. PRP dzięki swoim właściwościom nie tylko sprzyja rewitalizacji skóry nawet w tak trudnych miejscach, jak okolice oczu lub szyi ale też poprzez pobudzenie mechanizmów ochronnych czyni ją bardziej odporną na działanie promieni UV.
Pierwsze efekty i czas ich utrzymywania się
Choć proces odbudowy tkanek rozpoczyna się już po 48 godzinach od zakończenia zabiegu, to pierwsze efekty zauważalne są dopiero po około 14 dniach. W zależności od indywidualnych predyspozycji, stylu życia, a także stosowanych bezpośrednio po zabiegu procesów pielęgnacyjnych własnej skóry, efekty utrzymują się od 6-12 miesięcy.
Niezwykle istotnym, w przypadku zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego, jest to iż rysy twarzy zachowują naturalny wygląd a mięśnie naturalną mimikę i sprawność. Twarz powoli i systematycznie odzyskuje młodzieńczą świeżość i blask. Ponieważ proces przebiega na przestrzeni czasu, trudno otoczeniu znaleźć przyczyny tych zmian w zabiegach.
W przypadku włosów – widoczne zagęszczenie a także poprawę ich kondycji można zauważyć już po dwóch zabiegach.
Dla kogo ten zabieg?
Choć terapia osoczem bogatopłytkowym skierowana jest do wszystkich, to jest ona fantastycznym rozwiązaniem dla tych, którzy z różnych względów nie akceptują zabiegów inwazyjnych, a ponadto są zwolennikami preparatów naturalnych.
Terapia PRP to też alternatywa dla osób wykazujących nietolerancję na kwas hialuronowy oraz tych, którzy na co dzień zmagają się z poważnymi alergiami. Zabiegi te to także szansa na młody wygląd dla mężczyzn. Większość z nich nie toleruje bowiem innych wypełniaczy z uwagi na częste przerysowanie rysów.
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Jeśli chce się jednak na długo zachować młody i atrakcyjny wygląd to lepiej nie czekać na odmładzanie do momentu, kiedy skóra wyraźnie się zestarzeje, straci swą elastyczność, skóra twarzy zacznie „opadać” i pojawią się zmarszczki. Coraz młodsze pokolenia mężczyzn dotyka też problem wypadających włosów.
Jak wykazały ostatnie badania, co trzeci mężczyzna w wieku od 25 do 40 lat, jest już posiadaczem mniejszych lub większych zakoli. Z wiekiem obszarów, na których ubywa włosów jest znacznie więcej. Dlatego im szybciej rozpocznie się kuracje, tym większe szanse na jej powodzenie.
Jak często powtarzać zabieg?
Osoby młode z uwagi na sprawne jeszcze mechanizmy naprawcze, a tym samym szybką możliwość regeneracji wymagają znacznie mniejszej ilości zabiegów aniżeli osoby starsze, u których wystąpiły już określone zmiany, a procesy naprawcze postępują wolniej. U osób poniżej 35 roku życia zabieg ten wystarczy wykonać raz na 12-24 miesięcy. Jest to działanie profilaktyczne, mające na celu rewitalizację skóry.
U osób w przedziale wiekowym między 35-45 rokiem życia, zabieg powinien być powtórzony po około 9-12 miesiącach. Osoby jeszcze bardziej dojrzałe powinny poddać się kolejnym zabiegom z użyciem PRP mniej więcej po 3, 9 i 18 miesiącach od pierwszego zabiegu. Oczywiście granice mogą być tu nieco płynne, bowiem każdy organizm jest inny.
Decyzję w takich przypadkach zawsze indywidualnie podejmuje lekarz medycyny estetycznej. Z drugiej też strony nie powinno się wykonywać więcej zabiegów aniżeli 2 – 4 w odstępach 2 tygodniowych, a następne dopiero po uzgodnieniu z lekarzem w ilości 1-2 w roku.
W przypadku męskiego łysienia, wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego w skórę głowy osób łysiejących może ten proces zahamować, a bywa że i odwrócić. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i czasu przystąpienia do zabiegu.
W jego następstwie cebulki włosów potrafią się odrodzić i zamiast prześwitów skóry pojawia się gęsta, o zdrowym wyglądzie, czupryna. Pierwsze efekty pojawiają się już po 2 zabiegach. Wszystko zależy jednak od indywidualnych cech pacjenta i czasu rozpoczęcia kuracji.
Osocze bogatopłykowe efekty
Niewątpliwą korzyścią kuracji z użyciem osocza bogatopłytkowego jest naturalny wygląd twarzy. Twarz staje się młodsza, ale w tak naturalny sposób, że trudno jednoznacznie określić przyczyny młodego wyglądu. Jest to ważne dla tych pacjentów, a prym wiodą tu mężczyźni, którzy nie chcą przyznać się przed otoczeniem, że poddawali się zabiegom.
Tego typu kuracja pozwala też przy okazji jednej wizyty w gabinecie odmłodzić twarz, szyje i ręce, a dodatkowo jeszcze poprawić fryzurę. Poza zdrowotnymi i wizualnymi korzyściami, niewątpliwym atutem jest też fakt, iż dzięki komórkom regeneracyjnym a także zawartym w tłuszczu komórkom macierzystym można odbudować tkankę podskórną, która stanowi rodzaj rusztowania dla skóry, w oparciu o który można uatrakcyjnić własny wygląd.
Znakomite efekty przynosi także terapia łącząca PRP z laserem frakcyjnym CO2. Najpierw wykonywany jest zabieg z użyciem lasera, a następnie w „podziurawioną” przez laser skórę wklepywane jest osocze. Dzięki temu czas potrzebny na regenerację skraca się o połowę.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe jest to substancja, w której znajduje się duża ilość różnego rodzaju czynników wzrostu i związków powodujących stymulację podziałów komórkowych i powstawanie tkanek. Dzięki temu pobudza procesy regeneracyjne skóry, czego efektem jest poprawa jej jędrności i eliminacja zmarszczek. Jest to metoda w stu procentach bezpieczna, ponieważ wykorzystuje się w niej własną krew pacjenta. Po jej pobraniu odwirowuje się próbkę pozyskując osocze bogate w aktywne płytki krwi.
Co daje i jak działa osocze bogatopłytkowe?
Oddziaływanie osocza bogatopłytkowego na tkanki odbywa się w oparciu o dwa podstawowe mechanizmy. Po pierwsze, dzięki zawartości dużej ilości czynników wzrostu, pobudza różnego rodzaju procesy regeneracyjne na tkanki, dzięki czemu odnoszony jest szereg korzyści w zakresie poprawy jędrności, witalności oraz zdrowia tkanek (na przykład skóry).
Drugim mechanizmem jest działanie płytek krwi, czyli trombocytów, które poza swoją oczywistą funkcją zapewniania prawidłowej krzepliwości krwi, również wydzielają znaczne ilości czynników wzrostu, które dodatkowo wspomagają działanie tych czynników, które już są obecne.
Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, przed jego przeprowadzeniem konieczna jest konsultacja lekarska wraz z dokładnym badaniem, celem określenia ewentualnych wskazań, a także tego czy są jakieś przeciwwskazania. Następnie pobieramy niewielką ilość krwi od pacjentki, którą następnie odwirowujemy w specjalnej aparaturze.
Ma to na celu eliminację niepotrzebnych do zabiegu elementów morfotycznych krwi, oraz osiągnięcie wysokiej koncentracji czynników wzrostu oraz płytek krwi. W kolejnym etapie, po znieczuleniu miejscowym na przykład kremem znieczulającym, osocze bogatopłytkowe wprowadzamy do skóry metodą mezoterapii igłowej. W miejscu wprowadzenia rozpoczyna się jego działanie na tkanki i pobudzanie ich procesów regeneracyjnych.
Czy zabieg z wykorzystaniem osocza bogatoplytkowego jest bezpieczny?
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Wynika to z tego, iż materiałem do jego pozyskania jest własna krew pacjenta. W związku z powyższym nie ma żadnego ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, stanu zapalnego, hemolizy czy też innych niepożądanych efektów. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna.
Jak długo trwa zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?
Czas trwania zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest zróżnicowany i zależy od kilku czynników, takich jak stan wyjściowy, efekt, który chcemy osiągnąć, a także okolica, która jest poddawana zabiegowi. Zazwyczaj czas potrzebny na przeprowadzenie procedury mieści się w przedziale między pół godziny a godzina.
Jakie mogą być potencjalne efekty uboczne zabiegu?
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest całkowicie bezpieczny z uwagi na całkowitą biokompatybilność materiału. Jedynymi działaniami niepożądanymi po przeprowadzonym zabiegu mogą być samoustępujące, niewielkie podbiegnięcia krwawe czy też ślady po ukłuciu. Wynika to ze sposobu wprowadzania osocza bogatopłytkowego w tkanki z wykorzystaniem metody mezoterapii igłowej.
Czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?
Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, terapii wykorzystującej osocze bogatopłytkowe nie zalecamy u niektórych pacjentów. Nie należy go przeprowadzać u kobiet w ciąży oraz tych karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są również różnorodne schorzenia, zwłaszcza przewlekłe oraz te o ciężkim przebiegu. Należą do nich na przykład cukrzyca, ciężkie przewlekłe choroby układu krążenia, czynne stany zapalne czy aktywne choroby nowotworowe.
Wskazania do zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego
Wskazanie do zabiegu stanowi skóra, która wymaga odnowy i regeneracji: z objawami zmęczenia, o obniżonej elastyczności, sucha, z przebarwieniami. Za pomocą osocza bogatopłytkowego można zredukować płytkie zmarszczki, np. zmarszczki mimiczne wokół oczu, „sińce” pod oczami, poprawić koloryt i uzyskać młodszy wygląd skóry twarzy. Procedurę wykonuje się także w celu redukcji blizn (potrądzikowych, atroficznych) oraz odnowy skóry dłoni.
Wampirzy lifting może stanowić alternatywę dla innych zabiegów odmładzających w przypadku ryzyka reakcji alergicznej i nietolerancji (PRP, otrzymywane z krwi własnej pacjenta, praktycznie nie stwarza takiego zagrożenia).
Przebieg zabiegu – krok po kroku
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego rozpoczynają się od pobrania krwi od pacjenta, którą miesza się z antykoagulantem i wprowadza do specjalnych probówek. Dzięki odpowiedniemu odwirowaniu można wyekstrahować warstwę płytek krwi z niewielką ilością osocza i podać pacjentowi. Przygotowanie PRP najczęściej trwa kilka-kilkanaście minut.
Osocze bogatopłytkowe może być aplikowane jednocześnie z tzw. aktywatorem, np. z trombiną lub chlorkiem wapnia, które powodują natychmiastowe uwolnienie czynników wzrostu.
Uzyskany koncentrat autologicznych płytek krwi w niewielkiej ilości osocza jest materiałem sterylnym i bezpiecznym dla pacjenta. Po wprowadzeniu do strzykawki lekarz przeprowadza klasyczny zabieg mezoterapii, równomiernie nakłuwając i ostrzykując skórę twarzy (i szyi).
Wampirzy lifting zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – krem znieczulający nakładany jest na skórę ok. 30 minut przed rozpoczęciem ostrzykiwania skóry osoczem bogatopłytkowym.
Po zabiegu zaleca się odpowiednie metody oczyszczania skóry i stosowanie fotoprotekcji.
Wskazania do zabiegu z użyciem osocza
W medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe najczęściej wykorzystywane jest w celu odnowy skóry twarzy i leczenia łysienia, a także w celu korekcji blizn potrądzikowych i rozstępów. Podczas tzw. wampirzego liftingu PRP, przywraca skórze jędrność i prawidłowy koloryt. Dzięki połączeniu osocza bogatopłytkowego z mezoterapią skóry głowy dochodzi do przejścia mieszków włosowych od stanu uśpienia do stanu aktywnego, a w konsekwencji – do pobudzenia odrastania włosów.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym owłosionej skóry głowy zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmacnia włosy zniszczone oraz przyspiesza porost włosów. Korzyści ze stosowania PRP wykazano w leczeniu łysienia androgenowego i plackowatego.
„Wampirzy lifting”, czyli mezoterapia osoczem bogatopłytkowym skóry twarzy, wykonywany jest w celu rewitalizacji skóry twarzy, szyi i dekoltu, poprawy jej elastyczności i nawilżenia. Wskazanie do zabiegu stanowi skóra wymagająca odnowy, odżywienia, z objawami starzenia – jak zmarszczki mimiczne np. „kurze łapki”, cienie pod oczami. Metoda umożliwia także rewitalizację ust. Wampirzy lifting stosowany po innych procedurach z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej wspomaga procesy regeneracji skóry. PRP stosuje się też w celu odmłodzenia skóry dłoni.
Przebieg zabiegu (mezoterapia twarzy i owłosionej skóry głowy)
Zabieg poprzedza konsultacja lekarska i szczegółowy wywiad medyczny. Lekarz wyjaśnia przebieg procedury, jej możliwości i ograniczenia oraz możliwe działania niepożądane.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym powierzchniowym (krem znieczulający nakładany jest ok. 30 minut przed podaniem PRP).
Krew (połączona z odpowiednią ilością antykoagulantu) umieszczana jest w specjalnym separatorze, a następnie w wirówce. Po odwirowaniu (trwającym zwykle kilka minut) płytki krwi zostają odseparowane od erytrocytów i leukocytów. W probówce widać warstwowe oddzielenie PRP (górna warstwa) od innych składników krwi.
Koncentrat bogatopłytkowy, który zawiera niewielką ilość osocza i duże stężenie płytek krwi, jest pobierany do osobnej strzykawki. Najczęściej do osocza bogatopłytkowego dodaje się „aktywator” (np. chlorek wapnia lub trombinę), który stymuluje degranulację czynników wzrostu (aktywuje uwalnianie płytkowych czynników wzrostu). Tak przygotowany preparat jest gotowy do podania pacjentowi. PRP wprowadzane jest metodą iniekcji – mezoterapia polega na wykonaniu wielu precyzyjnych nakłuć za pomocą bardzo cienkich igieł.
Podczas wampirzego liftingu osocze podawane jest w formie mikrodepozytów, które – wraz z serią nakłuć – powodują pobudzenie procesów regeneracji skóry twarzy. Mezenchymalne komórki macierzyste i fibroblasty są stymulowane do produkcji kolagenu i odnowy biologicznej tkanek. W ten sposób można ostrzykiwać skórę twarzy, szyi, dekoltu i stronę grzbietową dłoni. Osocze bogatopłytkowe można też podawać liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry.
W trakcie zabiegu mezoterapii owłosionej skóry głowy uwolnione płytkowe czynniki wzrostu inicjują procesy, które prowadzą do wzrostu grubości naskórka, wzrostu liczby włosów mieszkowych oraz poprawy mikrokrążenia. Dochodzi do zwiększenia liczby drobnych naczyń krwionośnych – zwłaszcza w obrębie mieszków włosowych. PRP stymuluje szybsze przejście mieszków włosowych z fazy telogenu do fazy anagenu (ze stanu uśpienia do fazy wzrostu włosa) i pobudza porost włosów.
Zabieg trwa ok. 30-45 minut.
Efekty zabiegu (wampirzy lifting, leczenie łysienia)
Mezoterapia skóry głowy – efekty udowodnione klinicznie:
- PRP w leczeniu łysienia androgenowego (postępującej degradacji mieszków włosowych związanej ze stężeniem androgenów): po 3 sesjach terapeutycznych z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego dochodzi do zwiększenia liczby i gęstości włosów . Metoda może stanowić uzupełnienie lub alternatywę dla innych metod obarczonych ryzkiem działań niepożądanych.
- PRP w leczeniu łysienia plackowatego (utraty włosów w przebiegu stanu zapalnego – choroba dotyka najczęściej osoby młode): wspomaga i przyspiesza wzrost włosów oraz korzystnie wpływa na jakość nowych włosów.
- Połączenie PRP (podanie międzyzabiegowe) z przeszczepieniem włosów metodą FUE: przyspiesza wzrost włosów i regenerację skóry głowy oraz redukuje utratę przeszczepionych włosów w fazie katagenu.
Porównanie zestawów przeznaczonych do przeprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego
*ACD – acid citrate dextrose/glukoza
Jednym z atutów osocza bogatopłytkowego jest możliwość łączenia iniekcji z innymi metodami leczenia takimi jak: mezoterapia, karboksyterapia
KRAKÓW
Osocze z krwi
Wampirzy lifting:
850 zł (za 2 ampułki z 20 ml krwi)
1500 zł (za 4 ampułki z 40 ml krwi)
Fibryna bogatopłytkowa iPRF
850 zł (za 2 ampułki z 20 ml krwi)
1500 zł (za 4 ampułki z 40 ml krwi)
Osocze (Regeneris) 1200 zł
Autologiczny wypełniacz tkankowy (udoskonalona wersja CGF) 15-30 ml krwi: 1500-2000 zł
Osocze i fibryna – zabieg łączony z 30 ml krwi: 1500 zł